wtorek, 28 maja 2019

Zamek w Pszczynie

Zamek w Pszczynie


Zamek w Pszczynie - neobarokowy - jaki znamy dzisiaj, to efekt wielu architetktonicznych przeróbek jakich dokonali książęta Hochberg von Pless z Książa, kiedy zakupili zamek w 1847 roku. 
Najbardziej znaną mieszkanką pałacu była księżna Daisy - Maria Teresa Oliwa Cornwallis-West. Była ona żoną Jana Henryka XV von Hochberg – księcia von Pless, hrabiego von Hochberg, barona zu Fürstenstein.  który przejął dobra po śmierci ojca w 1907.  Daisy, uważana była za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki. Utrzymywała bliskie stosunki z królami Anglii Edwardem VII i Jerzym V, cesarzem Niemiec Wilhelmem II i innymi monarchami i mężami stanu.
 Sala lustrzana











Sala lustrzana 









Klatka schodowa

Korytarz zachodni

Jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w zamku jest Sala lustrzana. Wrażenie robią ogromne,7,5 metrowe okna a od strony korytarza odpowiadają im przeszklone drzwi porte-fenêtre, nad którymi umieszczono trzy balkony z balustradami z kutego żelaza. Na ścianach wiszą dwa lustra (każde o powierzchni 14 m²), umieszczonych naprzeciwko siebie, które odbijają światło, ale też widać w nich wyraźnie malowidła na suficie oraz pięć kryształowych żyrandoli. Innym, wartym obejrzenia pomieszczeniem jest biblioteka, wyłożona boazerią orzechową i pokryta bogatą sztukaterią. Choć główne księgozbiory Hochbergów, były w Książu, to tutaj, w Pszczynie zgromadzono trochę starodruków m.in. Historia Polski Jana Długosza z 1712, Atlas Śląska z 1752 i tzw. Biblia Weimarska z 1708.

piątek, 3 maja 2019

Wesele w Bronowicach

Rydlówka w Bronowicach

Rydlówka - dworek w Bronowicach Małych zbudował w 1894 r. i mieszkał w nim do 1903 r. malarz Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, ożeniony z Anną Mikołajczykówną, córką chłopa bronowickiego. W 1908 r. dworek zakupił pisarz i poeta Lucjan Rydel. 

W dworku tym bawiono się 21 listopada 1900 r. w drugim dniu po ślubie Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, siostrą Tetmajerowej. Świadkiem na ślubie i uczestnikiem zabawy był Stanisław Wyspiański, zaprzyjaźniony z Rydlem. Wydarzenie to stało się inspiracją i kanwą “Wesela”

W dworku można zobaczyć wyposażenie jakie posiadały dworki z tego okresu: malowane skrzynie na ubrania ,ławy, krzesła, szafy, biurka. Zgromadzono tu też zdjęcia wielu osób, które uczestniczyły w sławnym już weselu Lucjana Rydla.

Z centrum Krakowa można tu dojechać autobusami 248 lub 120 i przejść od ul. Katowickiej, dzięki czemu można zobaczyć też kilka okolicznych starych zabudowań (niestety czasem zniszczonych).

















czwartek, 2 maja 2019

Siedem milionów kwiatów - Keukenhof

Keukenhof 

Keukenhof - ogród tulipanów, hiacyntów i wielu innych kwiatów, których jest tam podobno 7 milionów. W tym roku motywem przewodnim wystawy tulipanów są lata 70. i hasło "flower power". Można zobaczyć dywany kwiatów, a w poszczególnych pawilonach różne gatunki tulipanów ze szczegółowym opisem. Wszędzie oczywiście można zakupić cebulki kwiatów. 

Warto wybrać się do ogrodu wiosną, ale o tej porze roku trzeba tam być tam zaraz po otwarciu ogrodu, czyli już ok. godziny 8 rano. Tłumy turystów z całego świata, którzy chcą się sfotografować wśród tulipanów są czasem męczące. Z Amsterdamu można dojechać tutaj specjalnymi autobusami wycieczkowymi.















Polecany post

Capri - rejs wokół wyspy

Capri - rejs wokół wyspy Na Capri jedną z atrakcji jest rejs wokół wyspy. Warto skorzystać z takiej możliwości, bo wówczas można zobaczyć la...