Chianti - Ziemia Czarnego Koguta
Chianti i okolice nazywane są Ziemia Czarnego Koguta (Terra di Gallo Nero). Kogut jest symbolem Chianti i widnieje na butelkach wina z tych okolic. Wszystko przez legendę.
Legenda dotyczy okresu średniowiecza, kiedy Republiki Florencji i Sieny zaciekle walczyły o przewagę nad sobą i toczyły spory o terytorium Chianti. Chianti znajdowało się w drodze między obydwoma miastami.
Aby zakończyć spory i ustalić ostateczną granicę, postanowiono, że wyznaczą ją dwaj rycerze. Każdy z nich miał wyruszyć ze swojego miasta (Florencji i Sieny) o świcie, czyli "jak tylko kogut zapieje" i w miejscu, gdzie się spotkają, zostanie ustanowiona granica między Florencją a Sieną.
Kluczowa okazała się pora piania koguta. W tamtym latach rytm dnia wyznaczała natura, więc pianie koguta było sygnałem rozpoczynającego się dnia.
Sieneńczycy wybrali białego koguta, natomiast Florentczycy czarnego, którego trzymali w zamknięciu w małym, ciemnym kurniku przez wiele dni niemal bez jedzenia.
W wyznaczony dzień czarny kogut, gdy tylko został wyjęty z kurnika, od razu zaczął głośne pianie, choć do świtu było jeszcze daleko.
Pianie koguta pozwoliło rycerzowi florenckiemu wyruszyć w drogę. Sieneński rycerz czekał na pierwszy brzask dnia, wówczas jego biały kogut zapiał o wschodzie słońca.
Florencki rycerz miał zatem sporą przewagę. Sieneńczyk przebył zaledwie dwanaście kilometrów i już w miasteczku Fonterutoli, około 18 km od Sieny, spotkał Florentczyka.
W ten sposób prawie całe Chianti znalazło się pod kontrolą Republiki Florenckiej na długo przed upadkiem Sieny.