Pompeje, Włochy
Pompeje zostały całkowicie zasypane przez popiół wulkaniczny po erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. i pozostawały zapomniane przez ponad 1500 lat. Ruiny odkryto dopiero w XVIII wieku podczas prac budowlanych, a prace archeologiczne trwają do dziś. Należy pamiętać, że nie tylko Pompeje i jego mieszkańcy stali się ofiarami Wezuwiusza. Erupcja z 79 roku zniszczyła także Herkulanum, Stabie i Oplontis.
Zagłada miasta
- Śmierć w ułamku sekundy – Wbrew popularnym mitom, wielu mieszkańców Pompejów nie udusiło się od popiołu, lecz zginęło w wyniku gwałtownej fali piroklastycznej o temperaturze ok. 500°C.
- Odciski ludzkich ciał – Archeolodzy, wypełniając gipsem puste przestrzenie w warstwach popiołu, uzyskali odlewy ciał mieszkańców Pompejów w ich ostatnich chwilach życia.
- Nie wszyscy uciekali – Około 2000 osób zginęło w Pompejach, ale wielu mieszkańców zdążyło uciec – ich potomkowie mogli żyć w innych częściach Imperium Rzymskiego
Codzienne życie w Pompejach
- Zachowane graffiti – Na ścianach budynków znaleziono liczne inskrypcje, m.in. reklamy, ogłoszenia, a nawet wulgarne żarty i miłosne wyznania.
- System wodociągowy – Miasto miało dobrze rozwinięty system wodny z akweduktami, fontannami i łaźniami publicznymi.
- Ulice dla pieszych – Kamienne bloki na drogach służyły jako „przejścia dla pieszych”, umożliwiając przejście suchą stopą, gdy ulice były zalewane wodą.
- Fast foody antyku – W Pompejach działały „thermopolia” – starożytne bary szybkiej obsługi, gdzie serwowano jedzenie na wynos.
Życie nocne
Lupanary – domy publiczne – Miasto słynęło z licznych burdeli, a zachowane malowidła ścienne przedstawiają erotyczne sceny i „menu usług”.
Symbol falliczny – W wielu miejscach Pompejów można znaleźć wyryte w kamieniu penisy – miały one wskazywać drogę do domów publicznych, ale też przynosić szczęście.
Pompeje dzisiaj
- Miasto wciąż się odkrywa – Szacuje się, że około 30% Pompejów wciąż pozostaje nieodkopane.
- Zagrożenie dla zabytków – Intensywny ruch turystyczny, warunki atmosferyczne i erozja zagrażają ruinom, dlatego UNESCO stale monitoruje ich stan.
- Tajemnicza klątwa – Turyści, którzy zabierają fragmenty ruin jako pamiątki, często odsyłają je później z powrotem, twierdząc, że przyniosły im pecha.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz