Sandomierz - starówka i zamek
Sandomierz, nazywany często „małym Rzymem” ze względu na swoje położenie na siedmiu wzgórzach, to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Jego starówka i zamek kryją w sobie bogatą historię oraz niezwykłe atrakcje, które przyciągają turystów z całego kraju.
Starówka – serce historycznego Sandomierza
Spacerując po sandomierskiej starówce, można poczuć atmosferę dawnych wieków. Wąskie, brukowane uliczki, piękne kamienice i liczne zabytki sprawiają, że miasto zachowało swój średniowieczny urok.
Rynek i Ratusz
Centralnym punktem starówki jest Rynek, otoczony zabytkowymi kamienicami, z których wiele pochodzi jeszcze z XVII wieku. W jego sercu stoi gotycko-renesansowy Ratusz, jeden z najpiękniejszych tego typu budynków w Polsce. Dawniej pełnił funkcję siedziby władz miejskich, dziś mieści muzeum oraz organizuje liczne wydarzenia kulturalne.
Brama Opatowska
Jedyną zachowaną bramą wjazdową do miasta jest Brama Opatowska, pochodząca z XIV wieku. Można wejść na jej szczyt, skąd rozpościera się wspaniały widok na Sandomierz, Wisłę oraz okoliczne wzgórza.

Zamek w Sandomierzu, położony na wzgórzu nad Wisłą, to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Jego historia sięga czasów króla Kazimierza Wielkiego, który w XIV wieku wzniósł w tym miejscu murowaną warownię w miejsce wcześniejszego grodu.
Historia zamku
- W XV i XVI wieku zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany przez kolejnych władców Polski.
- W 1656 roku został wysadzony przez wojska szwedzkie, a do dziś zachowało się jedynie jedno skrzydło dawnej rezydencji królewskiej.
- W XIX wieku w murach zamku funkcjonowało więzienie, które działało aż do lat 50. XX wieku.
Zamek dzisiaj
Obecnie w zamku mieści się Muzeum Okręgowe, w którym można zobaczyć eksponaty związane z historią Sandomierza, sztuką, rzemiosłem oraz archeologią. Zwiedzający mogą także podziwiać piękną panoramę Wisły z zamkowego wzgórza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz