Pasaż Róży, Łódź, Polska
Pasaż Róży to instalacja artystyczna autorstwa Joanny Rajkowskiej, znanej z projektu „Palma na rondzie de Gaulle’a” w Warszawie. Artystka stworzyła ją z myślą o swojej córce Róży, która zmagała się z poważną chorobą wzroku. Stąd też nazwa miejsca – Pasaż Róży.
„Zamieniłam guz nowotworowy w przestrzeń pełną światła” – mówiła artystka o swoim projekcie.
Miliony kawałków luster
Ściany oficyny przy ulicy Piotrkowskiej 3 zostały pokryte tysiącami lustrzanych kawałków, które tworzą hipnotyzujący, mozaikowy świat odbić. Ich układ przypomina siatkówkę oka, a także… płatki róży, co łączy medycynę z poezją.
Miejsce Instagramowe, ale głębokie w treści
Choć Pasaż Róży jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Łodzi, nie jest wyłącznie „ładną ścianą”. Za estetyką kryje się opowieść o kruchości życia, nadziei i miłości matki do dziecka.
Część rewitalizacji centrum Łodzi
Instalacja powstała w ramach rewitalizacji podwórka przy ul. Piotrkowskiej 3 – jednej z najbardziej reprezentacyjnych i uczęszczanych ulic w Polsce. Dzięki niej zaniedbana przestrzeń zyskała nowe życie.
Odbija światło – dosłownie i metaforycznie
W słoneczne dni mozaika rozprasza światło w dziesiątkach tysięcy refleksów, tworząc niepowtarzalną atmosferę. To także metafora: światło odbija się od ciemnych ścian – jak dobro od trudnych doświadczeń.
Sztuka użytkowa i dostępna
Pasaż Róży jest otwartą przestrzenią publiczną, dostępną dla wszystkich. Można wejść tam o każdej porze, nie ma biletów ani barier – to sztuka, która naprawdę żyje z miastem.
7. Miejsce zakochanych i... filozofów
Pasaż bywa scenerią romantycznych sesji ślubnych, ale też zadumy. Spacerując, trudno nie zatrzymać się na chwilę i nie pomyśleć o kruchości życia, przemijaniu i tym, co naprawdę jest ważne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz