Katedra Wawelska
1. Miejsce Koronacji Królów
W katedrze koronowano większość królów Polski. Koronacje odbywały się tutaj od XIV wieku do końca istnienia Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII wieku. Korony i inne insygnia królewskie były przechowywane na Wawelu aż do ich zniszczenia przez Prusaków w XIX wieku.
2. Relikwie św. Stanisława
W centrum katedry znajduje się grobowiec św. Stanisława, patrona Polski, zamordowanego przez króla Bolesława Śmiałego. Jego relikwie były przez wieki symbolem jedności narodowej, a także miejscem pielgrzymek.
3. Kaplica Zygmuntowska – "Perła Renesansu"
Kaplica Zygmuntowska, ufundowana przez Zygmunta Starego, jest uważana za jeden z najpiękniejszych przykładów renesansowej architektury na północ od Alp. Jest ozdobiona złotą kopułą, bogatymi dekoracjami rzeźbiarskimi i nagrobkami władców.
4. Dzwon Zygmunt
W wieży katedry znajduje się słynny dzwon Zygmunt, który został odlany w 1520 roku na polecenie Zygmunta Starego. Jest on jednym z największych dzwonów w Polsce, a jego dźwięk towarzyszy najważniejszym wydarzeniom narodowym i religijnym.
5. Podziemia z Kryptami Królewskimi
W podziemiach katedry znajdują się krypty, w których spoczywają królowie Polski, bohaterowie narodowi i wielkie osobistości, jak Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz czy Maria i Lech Kaczyńscy.
6. Miejsce Symbolicznych Pochówków
W katedrze odbywają się również symboliczne pochówki zasłużonych Polaków. Przykładem jest tablica upamiętniająca Fryderyka Chopina, którego serce spoczywa w kościele św. Krzyża w Warszawie, oraz tablica ku czci Juliusza Słowackiego.
7. Legenda o Kości Świętych Smoków
Przy wejściu do katedry, na specjalnym łańcuchu wiszą kości, które, według legendy, należały do smoka wawelskiego. W rzeczywistości są to kości zwierząt kopalnych, najprawdopodobniej mamuta lub nosorożca włochatego.
8. Gotycko-Renesansowy Styl
Katedra Wawelska łączy różne style architektoniczne: gotyk, renesans, barok, a także elementy romańskie. Jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów gotyckiej architektury w Polsce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz