wtorek, 25 listopada 2014

Plac Szczepański

Plac Szczepański

Plac Szczepański - kiedyś na tym miejscu stał kościół św. Szczepana. Po jego wyburzeniu powstał plac początkowo nazwany Placem Gwardii Narodowej, gdyż 3 sierpnia 1811 roku dokonano tu pierwszego przeglądu utworzonej w Krakowie Gwardii Narodowej. Nazwa placu Gwardii nie przyjęła się wśród mieszkańców. 
Wokół placu stoi wiele pięknych kamienic. Między innymi:
  • Kamienica Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej – teatr w Krakowie, drugi najstarszy teatr w Polsce - Plac Szczepański 1;





  • Budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej w Krakowie – siedmiopiętrowy gmach zaprojektowany przez Fryderyka Tadaniera i Stefana Strojka, mieszczący się na terenie Starego Miasta w Krakowie, przy placu Szczepańskim 5, obecnie siedziba m.in. Państwowej Inspekcji Pracy. Jest to jedyny "wieżowiec" w obrębie plant.  Przed wojną był popularnie zwany "krakowskim drapaczem chmur".


  • Gmach Towarzystwa Rolniczego



  • Pałac Sztuki – gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie przy Placu Szczepańskim 4. Budowla została wzniesiona w latach 1898-1901. Secesyjny gmach zaprojektował architekt Franciszek Mączyński, wzorując się na słynnym pawilonie wystawowym Secesji w Wiedniu. W dekoracji Pałacu Sztuki brali udział najwybitniejsi artyści krakowscy. Efektowny fryz, ukazujący zmienność losów artysty, zaprojektował Jacek Malczewski. Antoni Madeyski, Konstanty Laszczka i Teodor Rygier wykonali popiersia mistrzów szczególnie zasłużonych dla sztuki polskiej.

#TeatrStary #teatr #Kraków #architektura #PałacSztuki #architecture

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Capri - rejs wokół wyspy

Capri - rejs wokół wyspy Na Capri jedną z atrakcji jest rejs wokół wyspy. Warto skorzystać z takiej możliwości, bo wówczas można zobaczyć la...