poniedziałek, 9 marca 2015

Spacer na Kleparzu

W słoneczny dzień na Kleparzu można nie tylko zrobić zakupy na tutejszych bazarach, ale też zobaczyć w pięknym świetle kilka ciekawych zabytków tej części Starego Miasta. Co ciekawe Kleparz w latach 1366–1792 był samodzielnym miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Wówczas jego centrum stanowił plac targowy, który do dzisiaj przetrwał i jest dla mieszkańców Krakowa jednym z najlepszych miejsc na zakupy świeżych warzyw, owoców, czy nabiału. 
Z jednej strony plac targowy sięga do ulicy św. Filipa, przy której znajduje się Kościół św. Wincentego à Paulo - neogotycki kościół, o którym wspominają dokumenty już z 1373 roku. Zniszczony przez pożary w 1528 i 1755, oraz Szwedów w 1655 roku. W 1801 roku na polecenie władz austriackich został zburzony, a miejsce, na którym stał, przez kilka lat było używane jako tymczasowy cmentarz komunalny. Kościół zbudowano od nowa w latach 1875-1877 według projektów Filipa Pokutyńskiego.

Kościół św. Wincentego à Paulo

 Stąd niedaleko do Nowego Rynku Kleparskiego, czyli drugiego targowiska. Po drodze w tamtym kierunku miniemy przy ul. Biskupiej ambasadę rosyjską oraz Kościół św. Franciszka Salezego w Krakowie - barokowy kościół z końca XVII wieku. Przy kościele znajduje się klasztor sióstr Wizytek.

Kościół św. Franciszka Salezego w Krakowie

Jeśli podążymy ulicą Słowiańską w kierunku Długiej, to wyjdziemy na Dom Turecki – zabytkową kamienicę znajdującą się na Kleparzu na rogu ul. Długiej 31 i Pędzichów. W 1910 roku przebudowana według projektu Henryka Lamensdorfa dla Artura Teodora Rayskiego, uczestnika powstania styczniowego i oficera armii osmańskiej w Turcji. Szczyt zdobi nadwieszona wieżyczka-minaret, otoczona galeryjką, i nakryta hełmem stożkowym z półksiężycem. Niektóre plotki podawały, że muzułmańskie elementy powstały za sprawą żony Rayskiego, która rzekomo byłą muzułmanką z Egiptu. Jednak są to tylko plotki, gdyż żoną Rayskiego była Józefa z Seroczyńskich, katoliczka.

 Dom Turecki

Ale wróćmy ulicą Długą w kierunku Rynku. Na rogu Długiej z Basztową znajduje się Dom Pod Globusem - modernistyczną kamienicę wzniesioną został w latach 1904-1906 według projektu Franciszka Mączyńskiego i Tadeusza Stryjeńskiego. Była to wówczas siedziba Izby Handlowo-Przemysłowej. Obecnie gmach zajmuje Wydawnictwo Literackie. ten charakterystyczny ceglany budynek, z narożną wieżą zegarową, w latach 1926-1928 dokonano restauracji elewacji i wnętrz pod nadzorem Józefa Mehoffera.

  Dom Pod Globusem w Krakowie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Capri - rejs wokół wyspy

Capri - rejs wokół wyspy Na Capri jedną z atrakcji jest rejs wokół wyspy. Warto skorzystać z takiej możliwości, bo wówczas można zobaczyć la...