piątek, 19 czerwca 2015

Giszowiec - w poszukiwaniu minionego czasu

Giszowiec - w poszukiwaniu minionego czasu

Ponad sto lat temu, w latach 1906-1910 powstała w Katowicach osada górnicza Giszowiec (niem. Gieschewald). Miało to być osiedle robotnicze, głównie dla górników i kadry urzędniczej kopalni „Giesche” (później przemianowanej na „Wieczorek”).


Dla mnie to jednak kawał rodzinnej historii i wspomnienie wczesnych lat dzieciństwa spędzonych u babci. Zapamiętałam jej domu przy ulicy Kirowa (obecnie Przyjaznej) jako bajkowe miejsce, gdzie zawsze pachniało suszonymi jabłkami i drożdżowym ciastem. Pamiętam też pełen owocowych drzew ogród, który wówczas wydawał mi się olbrzymi, a pewnie dzisiaj byłby średniej wielkości ogrodem. Niestety nie zweryfikuję tego, gdyż przy ulicy Przyjaznej stoją już tylko wieżowce z wielkiej płyty.

Zabudowa Giszowca wzorowana była na projektach chat wiejskich. Berlińscy architekci Emil i Georg Zillman zaproponowali kilkadziesiąt projektów architektonicznych, na podstawie których budowano domy, dlatego praktycznie każdy z budynków jest inny. Na terenie Giszowca zlokalizowane były budynki łaźni, pralni, magla, nadleśnictwa, jadłodajnia, a także kantyna, 8 pieców chlebowych, trzy duże szkoły powszechne, sklepy, gospoda, a nawet fabryka lodu. W okolicach Giszowca rozciągały się olbrzymie pola golfowe, które użytkowane były przez sprowadzonych tu amerykańskich pracowników i ich rodziny, którzy zamieszkiwali wybudowaną specjalnie dla nich niewielką kolonię. Do Giszowca sprowadzono 9 rodzin ze stanu Montana, w związku z przejęciem w 1926 roku wszystkich akcji spółki Giesche S.A. przez korporację Silesian-American Corporation.
Niestety do dzisiaj przetrwała zaledwie jedna trzecia unikatowej osady. W 1969 r. zapadła decyzja o wyburzeniu zabytkowego Giszowca i postawieniu na jego miejscu Osiedla Stanisława Staszica, złożonego z 10-piętrowych wieżowców. Dopiero w 1978 roku wyburzenia przerwano po decyzjach konserwatora zabytków o wpisaniu układu urbanistyczno-przestrzennego Giszowca do rejestru zabytków województwa katowickiego. Film Kazimierza Kutza „Paciorki jednego różańca” osnuty jest właśnie na temacie wyburzania unikatowych domków górniczych w latach 70. i dosadnie pokazuje, jak trudno było mieszkańcom tego miasta-ogrodu odnaleźć się w betonowych czterech ścianach.

Osiedle Giszowiec znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

















Na koniec pozwolę sobie zamieścić znalezione w przepastnych zasobach sieci (http://www.giszowiec.info/pl/?co=galeria&temat=dawniej#pokaz-12-min) zdjęcie z 1979 roku z archiwum Iwony Płeszki "Zagłada starego Giszowca"

Domki przy ul. Kirowa (dziś Przyjazna) w trakcie wyburzania

wtorek, 9 czerwca 2015

Krakow Basilica of Corpus Christi (bw)

Kraków Basilica of Corpus Christi

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie to jeden z najważniejszych zabytków gotyckich w Polsce, położony na krakowskim Kazimierzu. Została założona w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego i pełniła funkcję kościoła parafialnego.


1. Legendarne początki

Według legendy miejsce na budowę kościoła wybrano po cudownym wydarzeniu: znalezieniu skradzionej monstrancji z Najświętszym Sakramentem, którą złodzieje porzucili na bagnach. Uznano to za znak boski i postanowiono w tym miejscu wznieść świątynię.

2. Wyjątkowy styl architektoniczny

Choć bazylika jest przede wszystkim gotycka, można w niej dostrzec wpływy stylu barokowego, szczególnie w bogato zdobionym wnętrzu. Barokowe ołtarze, ambona w kształcie łodzi oraz monumentalne organy dodają wyjątkowego charakteru.



3. Związek z Bożogrobcami

Od XV wieku opiekę nad kościołem sprawował zakon kanoników regularnych laterańskich. Ich klasztor przylega do bazyliki i nadal jest czynny. To jedno z najstarszych miejsc związanych z tym zakonem w Polsce.

4. Unikatowy dzwon na wieży

Na wieży znajduje się dzwon z 1374 roku, który jest jednym z najstarszych działających dzwonów w Polsce. Wciąż bije, przypominając o wielowiekowej tradycji.




5. Krypta z pochówkami

W podziemiach bazyliki znajdują się krypty, w których pochowano wielu zasłużonych mieszkańców Krakowa, w tym możnych i duchownych. Jedna z ciekawszych postaci to przeor Bartłomiej z Kazimierza, którego nagrobek jest dziełem sztuki gotyckiej.

6. Niezwykłe freski i polichromie

Wnętrze świątyni zdobią wspaniałe freski, wykonane m.in. przez słynnego malarza Jana Jerzego Wojnara. Polichromie te są przykładem kunsztu artystycznego doby baroku.



sobota, 6 czerwca 2015

Bazylika Bożego Ciała na Krakowskim Kazimierzu

Bazylika Bożego Ciała na Krakowskim Kazimierzulegenda mówi, że do podjęcia budowy kościoła skłoniło króla Kazimierza Wielkiego odnalezienie w sposób cudowny hostii wraz z monstrancją, którą złodzieje ukradli z kolegiaty Wszystkich Świętych podczas oktawy Bożego Ciała, przypuszczając, że jest ze złota. Wkrótce przekonali się o swojej pomyłce i monstrancję wraz z hostią porzucili na błotnistych szuwarach wsi Bawół. Opatrzność w sposób cudowny wskazała miejsce, w którym ukryty był Najświętszy Sakrament. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1340 roku król Kazimierz III Wielki wybudował kościół ku czci Bożego Ciała.




















Polecany post

Karnawał w Wenecji - Festa delle Marie

  Karnawał w Wenecji - Festa delle Marie Karnawał w Wenecji, w tym roku trwający od 14 lutego do 4 marca, ma szczególny wymiar - obchody zbi...