Kraków Basilica of Corpus Christi
1. Legendarne początki
Według legendy miejsce na budowę kościoła wybrano po cudownym wydarzeniu: znalezieniu skradzionej monstrancji z Najświętszym Sakramentem, którą złodzieje porzucili na bagnach. Uznano to za znak boski i postanowiono w tym miejscu wznieść świątynię.
2. Wyjątkowy styl architektoniczny
Choć bazylika jest przede wszystkim gotycka, można w niej dostrzec wpływy stylu barokowego, szczególnie w bogato zdobionym wnętrzu. Barokowe ołtarze, ambona w kształcie łodzi oraz monumentalne organy dodają wyjątkowego charakteru.
3. Związek z Bożogrobcami
Od XV wieku opiekę nad kościołem sprawował zakon kanoników regularnych laterańskich. Ich klasztor przylega do bazyliki i nadal jest czynny. To jedno z najstarszych miejsc związanych z tym zakonem w Polsce.
4. Unikatowy dzwon na wieży
Na wieży znajduje się dzwon z 1374 roku, który jest jednym z najstarszych działających dzwonów w Polsce. Wciąż bije, przypominając o wielowiekowej tradycji.
5. Krypta z pochówkami
W podziemiach bazyliki znajdują się krypty, w których pochowano wielu zasłużonych mieszkańców Krakowa, w tym możnych i duchownych. Jedna z ciekawszych postaci to przeor Bartłomiej z Kazimierza, którego nagrobek jest dziełem sztuki gotyckiej.
6. Niezwykłe freski i polichromie
Wnętrze świątyni zdobią wspaniałe freski, wykonane m.in. przez słynnego malarza Jana Jerzego Wojnara. Polichromie te są przykładem kunsztu artystycznego doby baroku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz