piątek, 15 kwietnia 2016

Rękawka

Rękawka

Rękawka to święto przypadające we wtorek po Wielkanocy, obchodzone w Krakowie, a w rzeczywistości wywodzące się z kultu Dziadów wiosennych.
Ale od początku. Skąd nazwa? Według legendy ziemię na usypanie kopca Kraka noszono w rękawach, stąd święto odbywające się na tym kopcu nazwano Rękawką. Ale to legenda. W rzeczywistości święto Rękawki jest związane z przesileniem wiosennym i kultem zmarłych, czyli wiosennymi Dziadami, kiedy to oddając cześć zmarłym zrzucano ze wzgórza pokarmy i monety. W tym przypadku nazwa mogła się wziąć od słowa pochówek, który w różnych słowiańskich języka nazywa się raka lub rakva.
Pierwsze zapisy o odbywającym się na kopcu Krakusa odpuście Wielkanocnym pochodzą z XVII i mówią, że bogaci krakowscy mieszczanie zrzucali ze szczytu kopca owoce, słodycze i monety, a dzieci, żacy i biedota zbierali to wszystko u podnóża kopca.
Obecnie na kopcu i wzgórzu Benedykta we wtorek po Wielkanocy odbywają się festyny. Przypomina się zwyczaje pogańskie, robiąc pogańskie paleniska, urządzając bitwy wojów itp.












































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Capri - rejs wokół wyspy

Capri - rejs wokół wyspy Na Capri jedną z atrakcji jest rejs wokół wyspy. Warto skorzystać z takiej możliwości, bo wówczas można zobaczyć la...