niedziela, 23 lutego 2025

Karnawał w Wenecji - Festa delle Marie

 

Karnawał w Wenecji - Festa delle Marie

Karnawał w Wenecji, w tym roku trwający od 14 lutego do 4 marca, ma szczególny wymiar - obchody zbiegają się z 300. rocznicą urodzin Giacomo Casanovy, jednej z najbardziej kontrowersyjnych, a zarazem fascynujących postaci weneckiej historii.



14 lutego, w Walentynki, odbyła się wielka inauguracja pod hasłem "Serce do serca". Plac Świętego Marka zamienił się w scenerię romantycznego widowiska, podczas którego pary z całego świata mogły wyznać sobie miłość w otoczeniu historycznej architektury. Było to również nawiązanie do słynnych podbojów Casanovy, który w pamiętnikach wielokrotnie opisywał swoje miłosne przygody.

Festa delle Marie

Jednym z najważniejszych wydarzeń karnawału jest "Festa delle Marie", czyli pochód młodych mieszkanek Wenecji. Nawiązuje on do wydarzeń z IX wieku, kiedy to piraci z Dalmacji napadli na miasto i porwali dwanaście panien młodych tuż przed ich ślubem. Piraci liczyli na okup, jednak Wenecjanie, rozwścieczeni świętokradczym atakiem, zorganizowali pościg i odbili kobiety. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie dla tutejszej społeczności i było upamiętniane przez wieki.

Z czasem uroczystość przerodziła się w coroczne święto,  które w tym roku zaplanowane zostało na 22 lutego. Współczesna rekonstrukcja tego wydarzenia przyciąga tłumy turystów, a młode kobiety wybrane do roli "Marie" w tradycyjnych sukniach przemierzają miasto w barwnej procesji, kończącej się na Placu Świętego Marka. Uroczystość wieńczy koronacja najpiękniejszej z "Marie", która w poprzednich latach miała również zaszczyt uczestniczyć w "Locie Anioła" otwierającym karnawał.


















czwartek, 20 lutego 2025

Sandomierz - starówka i zamek

 Sandomierz -  starówka i zamek

Sandomierz, nazywany często „małym Rzymem” ze względu na swoje położenie na siedmiu wzgórzach, to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Jego starówka i zamek kryją w sobie bogatą historię oraz niezwykłe atrakcje, które przyciągają turystów z całego kraju.


Starówka – serce historycznego Sandomierza

Spacerując po sandomierskiej starówce, można poczuć atmosferę dawnych wieków. Wąskie, brukowane uliczki, piękne kamienice i liczne zabytki sprawiają, że miasto zachowało swój średniowieczny urok.

Rynek i Ratusz

Centralnym punktem starówki jest Rynek, otoczony zabytkowymi kamienicami, z których wiele pochodzi jeszcze z XVII wieku. W jego sercu stoi gotycko-renesansowy Ratusz, jeden z najpiękniejszych tego typu budynków w Polsce. Dawniej pełnił funkcję siedziby władz miejskich, dziś mieści muzeum oraz organizuje liczne wydarzenia kulturalne.

Brama Opatowska

Jedyną zachowaną bramą wjazdową do miasta jest Brama Opatowska, pochodząca z XIV wieku. Można wejść na jej szczyt, skąd rozpościera się wspaniały widok na Sandomierz, Wisłę oraz okoliczne wzgórza.




Zamek Królewski w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu, położony na wzgórzu nad Wisłą, to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Jego historia sięga czasów króla Kazimierza Wielkiego, który w XIV wieku wzniósł w tym miejscu murowaną warownię w miejsce wcześniejszego grodu.

Historia zamku

  • W XV i XVI wieku zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany przez kolejnych władców Polski.
  • W 1656 roku został wysadzony przez wojska szwedzkie, a do dziś zachowało się jedynie jedno skrzydło dawnej rezydencji królewskiej.
  • W XIX wieku w murach zamku funkcjonowało więzienie, które działało aż do lat 50. XX wieku.

Zamek dzisiaj

Obecnie w zamku mieści się Muzeum Okręgowe, w którym można zobaczyć eksponaty związane z historią Sandomierza, sztuką, rzemiosłem oraz archeologią. Zwiedzający mogą także podziwiać piękną panoramę Wisły z zamkowego wzgórza.




środa, 19 lutego 2025

Pompeje - Włochy

 Pompeje, Włochy

Pompeje zostały całkowicie zasypane przez popiół wulkaniczny po erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. i pozostawały zapomniane przez ponad 1500 lat.  Ruiny odkryto dopiero w XVIII wieku podczas prac budowlanych, a prace archeologiczne trwają do dziś. Należy pamiętać, że nie tylko Pompeje i jego mieszkańcy stali się ofiarami Wezuwiusza. Erupcja z 79 roku zniszczyła także Herkulanum, Stabie i Oplontis.



Zagłada miasta

  1. Śmierć w ułamku sekundyWbrew popularnym mitom, wielu mieszkańców Pompejów nie udusiło się od popiołu, lecz zginęło w wyniku gwałtownej fali piroklastycznej o temperaturze ok. 500°C.
  2. Odciski ludzkich ciałArcheolodzy, wypełniając gipsem puste przestrzenie w warstwach popiołu, uzyskali odlewy ciał mieszkańców Pompejów w ich ostatnich chwilach życia.
  3. Nie wszyscy uciekali Około 2000 osób zginęło w Pompejach, ale wielu mieszkańców zdążyło uciec – ich potomkowie mogli żyć w innych częściach Imperium Rzymskiego












Codzienne życie w Pompejach

  • Zachowane graffiti Na ścianach budynków znaleziono liczne inskrypcje, m.in. reklamy, ogłoszenia, a nawet wulgarne żarty i miłosne wyznania.
  • System wodociągowy – Miasto miało dobrze rozwinięty system wodny z akweduktami, fontannami i łaźniami publicznymi.
  • Ulice dla pieszych Kamienne bloki na drogach służyły jako „przejścia dla pieszych”, umożliwiając przejście suchą stopą, gdy ulice były zalewane wodą.
  • Fast foody antyku – W Pompejach działały „thermopolia” – starożytne bary szybkiej obsługi, gdzie serwowano jedzenie na wynos.



Życie nocne

Lupanary – domy publiczne – Miasto słynęło z licznych burdeli, a zachowane malowidła ścienne przedstawiają erotyczne sceny i „menu usług”.

Symbol falliczny – W wielu miejscach Pompejów można znaleźć wyryte w kamieniu penisy – miały one wskazywać drogę do domów publicznych, ale też przynosić szczęście.







Pompeje dzisiaj

  • Miasto wciąż się odkrywa – Szacuje się, że około 30% Pompejów wciąż pozostaje nieodkopane.
  • Zagrożenie dla zabytków – Intensywny ruch turystyczny, warunki atmosferyczne i erozja zagrażają ruinom, dlatego UNESCO stale monitoruje ich stan.
  • Tajemnicza klątwa – Turyści, którzy zabierają fragmenty ruin jako pamiątki, często odsyłają je później z powrotem, twierdząc, że przyniosły im pecha.

















Polecany post

Karnawał w Wenecji - Festa delle Marie

  Karnawał w Wenecji - Festa delle Marie Karnawał w Wenecji, w tym roku trwający od 14 lutego do 4 marca, ma szczególny wymiar - obchody zbi...