niedziela, 23 marca 2025

Sala Mehoffera w Domu pod Globusem, Kraków

 Sala Mehoffera w Domu pod Globusem, Kraków

Sala Mehoffera w krakowskim Domu pod Globusem powstała jako reprezentacyjna sala posiedzeń Izby Przemysłowo-Handlowej, mieszczącej się w tym budynku. Początkowo, w 1905 roku, zadanie zaprojektowania wnętrza tej sali powierzono Stanisławowi Wyspiańskiemu, który stworzył wstępny projekt. Jednak ze względu na pogarszający się stan zdrowia artysty oraz jego niezgodę na umieszczenie w sali portretu cesarza Franciszka Józefa, Wyspiański zrezygnował z realizacji.


Wobec tego, w 1906 roku, wykonanie projektu wnętrza sali zlecono Józefowi Mehofferowi. Artysta ten stworzył kompleksowy wystrój, obejmujący m.in. boazerię, polichromię ścian i stropu, meble, lampy oraz witraże. 


Elementy dekoracyjne nawiązywały do motywów ludowych, takich jak krakowskie skrzynie rodowe czy biżuteria bronowicka. Witraże przedstawiały symbole przemysłu i handlu, a sufit zdobiły motywy pawich piór i wijących się węży.


Obecnie Sala Mehoffera jest uznawana za unikatowy przykład secesyjnego wnętrza i stanowi cenny element dziedzictwa kulturowego Krakowa. Obecnie Dom pod Globusem to siedziba Wydawnictwa LiterackiegoZe względu na wyjątkowy charakter Sali Mehoffera, dostęp do niej jest ograniczony i zazwyczaj możliwy podczas specjalnych wydarzeń kulturalnych lub dni otwartych.







W centralnym miejscu Sali Mehoffera w krakowskim Domu pod Globusem znajduje się obraz Józefa Mehoffera zatytułowany "Poskromienie żywiołów". Dzieło to przedstawia nagiego młodzieńca symbolizującego ludzki geniusz, który poskramia cztery kobiece postacie reprezentujące żywioły. Obraz ten symbolizuje ideę postępu i rozwoju, nawiązując do działalności Izby Przemysłowo-Handlowej, dla której sala została zaprojektowana.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Karnawał w Wenecji - Festa delle Marie

  Karnawał w Wenecji - Festa delle Marie Karnawał w Wenecji, w tym roku trwający od 14 lutego do 4 marca, ma szczególny wymiar - obchody zbi...